Verkapt stemadvies D66-raadsleden zorgt voor verbazing

dinsdag 20 maart 2018 09.13 uur | laatst gewijzigd: dinsdag 20 maart 2018 09.34 uur | auteur: Robbert Oelp

Het verkapt stemadvies van D66-raadsleden Steven Rosman en Gerrit Phaff om te stemmen voor de lokale partij Streekbelangen, wordt door sommigen partijen met verbazing gelezen. Volgens lijsttrekker Ron Druppers van Maarssen 2000 doet dit de geruchten voeden dat huidig D66-wethouder Zivkovic wethouderskandidaat is namens Streekbelangen. Zowel Zivkovic als Streekbelangen ontkennen dit gerucht. Lijsttrekker Maarten van Dijk van het PvdA verbaast zich over de geschetste alternatieven. Lijsttrekker Dik van 't Hof van Stichtse Vecht Beweegt vindt vooral dat beide raadsleden gezien de voorgeschiedenis beter hun mond kunnen houden.

Zwevende kiezer
Door het wegvallen van D66 Stichtse Vecht bij de gemeenteraadsverkiezingen van aanstaande woensdag, zijn de D66-leden en de D66-stemmers 'zwevende' kiezers geworden. D66-raadslid Steven Rosman zegt openlijk in het AD te stemmen op een lokale partij. Op zijn shortlist staat als lokale partij alleen Streekbelangen. Gerrit Pfaff geeft in dezelfde krant aan te gaan stemmen op Streekbelangen en vult aan dat D66-stemmers die goed op de hoogte zijn van de lokale politiek geneigd zijn voor Streekbelangen te stemmen.

Maarssen 2000
Ron Druppers lijsttrekker van Maarssen 2000 denkt dat de openlijke keuze van de twee raadsleden een voorbode is van een politiek spel achter de schermen : 'Als ik deze uitspraken naast de wekenlange geruchten in de wandelgangen leg, kan ik niet anders tot de conclusie komen dat een stem op Streekbelangen een stem is op de terugkomst van Zivkovic in het nieuwe college.'

Reactie Streekbelangen
Volgens Renie Vis van Streekbelangen zijn de conclusies van Druppers onjuist: 'Wij hebben tot op heden geen enkel (voorbereidend) gesprek gevoerd met welke partij dan ook over een eventueel te vormen coalitie, laat staan over eventuele wethouderskandidaten. Als fractie hebben we afgesproken dat zo te houden tot de uitslag van de verkiezingen bekend is.' Vis vervolgt: 'Wij hebben van ons Bestuur gehoord dat één van onze leden heeft aangegeven interesse te hebben in een eventuele wethouderspositie, wie weet volgen er meer. Als het zover is, zal de procedure zoals in ons Huishoudelijk Reglement beschreven, worden gestart en dan zal met de kandidaten die zich dan hebben gemeld, worden gesproken. '

Wethouderskandidaat
Ook Franko Zivkovic zelf ontkracht het gerucht met klem: 'Ik ben geen wethouderskandidaat namens Streekbelangen. Natuurlijk wil ik eventueel een vervolg geven aan mijn wethouderschap en ben ik daarvoor beschikbaar. Maar een wethouderskandidaat voor een partij voor het nieuwe college van B&W ben ik op dit moment niet.'

PvdA
Ook lijsttrekker Maarten van Dijk van het PvdA is verbaasd over de uitspraken met betrekking tot de opgesomde alternatieven door D66-raadsleden: 'Ik mis ook echt de PvdA in het lijstje met alternatieven. In een aantal gemeenten in Nederland werken juist PvdA D66 en GL heel intensief samen.' Van Dijk vindt de PvdA wel degelijk een alternatief voor de D66-kiezer: 'Het is voor de D66-kiezer natuurlijk bijzonder jammer dat ze bij gemeenteraadsverkiezingen niet op hun eigen partij kunnen stemmen in Stichtse Vecht.  D66 is een sociaal liberale partij. Met haar verkiezingsprogramma biedt de PvdA Stichtse Vecht een sociaal & progressief alternatief voor D66-kiezers.'

Logische of onlogische keuze?
Renie Vis van Streekbelangen kan zich overigens wel vinden in de gedachte dat de huidige zwevende D66-stemmer kan kiezen voor Streekbelangen: 'Overeenkomsten in onze verkiezingsprogramma’s zijn er. Dus wij wisten al dat we op een aantal D66 stemmen konden rekenen die zeker niet allemaal uit het “Frankokamp” komen!'

Lijsttrekker Dik van 't Hof van Stichtse Vecht Beweegt vindt dat de twee raadsleden van D66 - gezien de voorgeschiedenis in aanloop naar de gemeenteraadsverkiezingen - beter hun mond kunnen houden: 'Jammer om te zien dat D66 Stichtse Vecht blijkbaar tot op bot verdeeld is, en sommige leden nog menen na deze voorgeschiedenis hun partij hiermee een dienst en een gezicht te verlenen.'

MAATSCHAPPELIJKE ORGANISATIES